Skip to content

45 Homestead DrPemberton, NJ 08068

Built 2008

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block812.01
Lot19
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description2SF RANDOLF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,315
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
13%
Improvement Value:$313,000
87%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,009+6.6%
2024$10,331+14.1%
2023$9,055+3.9%
2022$8,715+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft3,315DeedBook 13700, Page 3457

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft3,315DeedBook 13462, Page 905Recorded8/16/2020

Property Sale

Sale
$454,372
DeedBook 6549, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 2008