Skip to content

15 Homestead DrPemberton, NJ 08068

Built 2009

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block812.01
Lot33
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description2SF MADISON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
18%
Improvement Value:$206,500
82%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690+6.6%
2024$7,216+12.7%
2023$6,405+3.9%
2022$6,165+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$512,000

To:

Sq Ft1,998DeedBook 13779, Page 8563

Property Sale

Sale
$279,040
DeedBook 6664, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 2009