Skip to content

5 Homestead DrPemberton, NJ 08068

Built 2012

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block812.01
Lot38
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description2SF MADISON II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,600
21%
Improvement Value:$180,800
79%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000+6.6%
2024$6,569+12.7%
2023$5,831+3.9%
2022$5,612+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft1,774DeedBook 13019, Page 9895

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$267,630
DeedBook 6696, Page 451