Skip to content

10 Grist Mill CtPemberton, NJ 08068

Built 2010

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block812.01
Lot47
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description2SF MADISON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
19%
Improvement Value:$191,400
81%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,261+6.6%
2024$6,813+17.5%
2023$5,798+4.1%
2022$5,571+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$319,900

To:

Sq Ft1,774DeedBook 13508, Page 8817

Property Sale

Sale
$319,900
Sq Ft1,774DeedBook 13508, Page 8809Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$276,130
DeedBook 6742, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 2010