Skip to content

62 Homestead DrPemberton, NJ 08068

Built 2008

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 2, 2019

Property Information

Block812.02
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF MADISON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
18%
Improvement Value:$206,200
82%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,708+6.6%
2024$7,233+12.7%
2023$6,421+3.9%
2022$6,179+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,998DeedBook 13405, Page 9594

Property Sale

Sale
$290,150
DeedBook 6684, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 2008