Skip to content

9 Harvest LnPemberton, NJ 08068

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block812.03
Lot10
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF MADISON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
18%
Improvement Value:$204,800
82%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,656+6.6%
2024$7,184+17.2%
2023$6,127+4.1%
2022$5,888+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,998DeedBook 13570, Page 2708Recorded10/19/2021

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,937DeedBook 13186, Page 6081Recorded8/25/2015

Property Sale

Sale
$286,280
DeedBook 6619, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 2008