Skip to content

40 Homestead DrPemberton, NJ 08068

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2014

Property Information

Block812.03
Lot4
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF CHATHAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
14%
Improvement Value:$280,700
86%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+6.7%
2024$9,103+13.0%
2023$8,052+4.0%
2022$7,740+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$363,540
DeedBook 6719, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 2008