Skip to content

198 Norcross LnPemberton, NJ 08068

Built 1952

Last Sale Price
$40,250
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block818
Lot2
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM071

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage705
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
41%
Improvement Value:$33,000
59%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,716+6.5%
2024$1,611+12.7%
2023$1,430+3.9%
2022$1,376+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$40,250

To:

Sq Ft705DeedBook 13532, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1952