Skip to content

224 Magnolia RdPemberton, NJ 08068

Built 1940

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 9, 1986

Property Information

Block827.02
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM072

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage798
Acreage3.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
51%
Improvement Value:$52,200
49%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,264+6.6%
2024$3,063+12.7%
2023$2,719+3.9%
2022$2,617+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3188, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1940