Skip to content

239 Pembrown RdPemberton Twp, NJ

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block848
Lot19.03
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM079

Building Details

Building Class---
DescriptionAUTO BODY/CAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,200
27%
Improvement Value:$300,900
73%
Total Assessment$412,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,631+6.6%
2024$11,852+12.7%
2023$10,521+3.9%
2022$10,125+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948