Skip to content

32 S Woods RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1964

Last Sale Price
$261,600
Last Sale Date
Mar 4, 2016

Property Information

Block852
Lot15.05
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM079

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage5.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
26%
Improvement Value:$187,100
74%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,742+6.6%
2024$7,265+12.7%
2023$6,449+3.9%
2022$6,206+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$261,600

To:

Sq Ft2,348DeedBook 13217, Page 8088

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 6737, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1964