Skip to content

142 Pole Bridge RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1963

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block854
Lot4.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM080

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
29%
Improvement Value:$113,200
71%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,886+6.6%
2024$4,584+12.7%
2023$4,069+3.9%
2022$3,916+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 13183, Page 3735

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6371, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1963