Skip to content

506 Ridgeview AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block854
Lot43.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM080

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage702
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
33%
Improvement Value:$66,100
67%
Total Assessment$99,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,044+6.6%
2024$2,856+12.7%
2023$2,535+3.9%
2022$2,440+4.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 6540, Page 478

Property Sale

Sale
$49,700
DeedBook 6449, Page 200

Property Sale

Sale
$43,426
DeedBook 5651, Page 287

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5051, Page 207

Property Sale

Sale
$16,100
DeedBook 4638, Page 216

Property Sale

Sale
$67,600
DeedBook 4426, Page 141

Property Sale

Sale
$67,600
DeedBook 3916, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1968