Skip to content

539 Ridgeview AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block854
Lot53.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM080

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,600
35%
Improvement Value:$76,400
65%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,586+6.6%
2024$3,365+12.7%
2023$2,987+3.9%
2022$2,875+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,245DeedBook 13576, Page 1296Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,263DeedBook 13081, Page 1959Recorded7/1/2013

Property Built

Built

Year Built: 1948