Skip to content

389 Lakehurst RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1954

Last Sale Date
Sep 6, 1994

Property Information

Block857
Lot36.04
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM080

Building Details

Building Class17
Description1SFUG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage3.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
30%
Improvement Value:$113,500
70%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,941+6.6%
2024$4,636+12.7%
2023$4,115+3.9%
2022$3,961+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4832, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 3408, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1954