Skip to content

380 Bishop StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1954

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block858
Lot24
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM080

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$94,700
73%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,725+7.0%
2024$3,480+13.7%
2023$3,061+4.2%
2022$2,937+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6453, Page 972

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 6231, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1954