Skip to content

55 Ridge RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 31, 2010

Property Information

Block893
Lot4.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM083

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage38150

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
16%
Improvement Value:$157,000
84%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,756+6.6%
2024$5,401+12.7%
2023$4,795+3.9%
2022$4,614+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6737, Page 546

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 5778, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1950