Skip to content

32 Ridge RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 2001

Last Sale Price
$28,850
Last Sale Date
Jan 5, 2001

Property Information

Block894
Lot10.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM083

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage1.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
18%
Improvement Value:$186,900
82%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+6.6%
2024$6,537+12.7%
2023$5,803+3.9%
2022$5,585+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$28,850
DeedBook 5841, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 2001