Skip to content

17 W Whitesbog RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1965

Last Sale Price
$93,900
Last Sale Date
Aug 14, 2000

Property Information

Block894
Lot69.13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM083

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
29%
Improvement Value:$95,500
71%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,122+6.6%
2024$3,868+12.7%
2023$3,434+3.9%
2022$3,305+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 5857, Page 680

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5616, Page 853

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4696, Page 261

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4127, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1965