Skip to content

266 Mt Misery RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1948

Last Sale Price
$8,000
Last Sale Date
Nov 9, 2001

Property Information

Block919
Lot10.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM091

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage752
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
37%
Improvement Value:$58,600
63%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,854+6.6%
2024$2,678+12.7%
2023$2,377+3.9%
2022$2,287+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 5930, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1948