Skip to content

1022 River RdEgg Harbor City, NJ 08215

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block51.02
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,600
47%
Improvement Value:$196,800
53%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,759+25.7%
2024$6,173+28.2%
2023$4,813+1.9%
2022$4,724+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985