Skip to content

1470 Route 542Egg Harbor City, NJ 08215

Built 2010

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block54.01
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-VL-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage24.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,900
46%
Improvement Value:$141,900
54%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,490+25.7%
2024$4,368+28.2%
2023$3,406+1.9%
2022$3,343+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,840DeedBook 6258, Page 335