Skip to content

2036 River RdEgg Harbor City, NJ 08215

Built 1860

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 1997

Property Information

Block54.01
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1CB1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
34%
Improvement Value:$151,900
66%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,563+27.5%
2024$3,579+30.8%
2023$2,736+2.1%
2022$2,681+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1860