Skip to content

2060 River RdEgg Harbor City, NJ 08215

Built 1820

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Feb 23, 2000

Property Information

Block54.02
Lot7.02
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,139
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
28%
Improvement Value:$174,300
72%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,062+25.7%
2024$4,027+28.2%
2023$3,140+1.9%
2022$3,082+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5760, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1820