Skip to content

13 Charles AveEgg Harbor City, NJ 08215

Built 1967

Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block55.02
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,200
36%
Improvement Value:$128,000
64%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,911+27.8%
2024$3,061+31.3%
2023$2,332+2.1%
2022$2,284+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967