Skip to content

2119 Lb River RdEgg Harbor City, NJ 08215

Built 1955

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 1, 2014

Property Information

Block55.03
Lot4
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,600
39%
Improvement Value:$241,900
61%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,346+25.7%
2024$6,640+28.2%
2023$5,178+1.9%
2022$5,082+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft2,590DeedBook 13142, Page 5819

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5701, Page 758

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5228, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1955