Skip to content

2160 River RdEgg Harbor City, NJ 08215

Built 1950

Last Sale Price
$358,500
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block55.07
Lot1.01
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,600
41%
Improvement Value:$213,000
59%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,596+25.7%
2024$6,043+28.2%
2023$4,712+1.9%
2022$4,625+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$358,500

To:

Sq Ft1,880DeedBook 13170, Page 4386

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 5713, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1950