Skip to content

32 Glenview AveBellmawr, NJ 08031

Built 1958

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block101.01
Lot21.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,400
32%
Improvement Value:$123,900
68%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,857+0.2%
2024$6,846+25.4%
2023$5,459+1.4%
2022$5,382+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft960DeedBook 12135, Page 810

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft960DeedBook 11920, Page 1869Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4030, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1958