Skip to content

105 E Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2024

Property Information

Block101.01
Lot23.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2SBOP
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,806
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,100
17%
Improvement Value:$322,700
83%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,415+0.2%
2024$13,393-3.2%
2023$13,830+1.4%
2022$13,635+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,806DeedBook 12513, Page 104Recorded2/6/2024

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,806DeedBook 12003, Page 349Recorded3/3/2022

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 5249, Page 505

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4818, Page 154