Skip to content

216 Third AveBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 14, 2019

Property Information

Block101
Lot21.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,400
43%
Improvement Value:$78,600
57%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,257+0.2%
2024$5,249-3.2%
2023$5,420+1.4%
2022$5,343+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 11237, Page 1556

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 9990, Page 1538Recorded4/14/2014

Property Sale

Sale
$32,900
DeedBook 3587, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1940