Skip to content

208 Third AveBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 14, 2015

Property Information

Block101
Lot21.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
42%
Improvement Value:$82,400
58%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,401+0.2%
2024$5,392-3.2%
2023$5,568+1.4%
2022$5,489+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft960DeedBook 10262, Page 219

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3999, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1940