Skip to content

48 Devon AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$88,900
Last Sale Date
Jun 3, 1988

Property Information

Block102
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,700
32%
Improvement Value:$116,200
68%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,463+0.2%
2024$6,453-3.2%
2023$6,663+1.4%
2022$6,569+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$88,900

To:

Sq Ft960DeedBook 4298, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1965