Skip to content

330 Fourth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Jun 24, 2059

Property Information

Block103.01
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,900
32%
Improvement Value:$125,200
68%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,513+0.2%
2024$6,502-3.2%
2023$6,714+1.4%
2022$6,619+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$296,800

To:

Sq Ft1,440DeedBook 12439, Page 1017

Property Sale

Sale
$163,500
Sq Ft1,440DeedBook 11337, Page 1856Recorded2/27/2020

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9886, Page 1670Recorded9/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1959