Skip to content

335 Third AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Oct 26, 2061

Property Information

Block103.01
Lot4.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
45%
Improvement Value:$72,000
55%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,917+0.2%
2024$4,909-3.2%
2023$5,069+1.4%
2022$4,997+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 10768, Page 394

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 10229, Page 786Recorded7/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960