Skip to content

309 Third AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Nov 28, 2001

Property Information

Block103.01
Lot42
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,600
33%
Improvement Value:$115,500
67%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547+0.2%
2024$6,536-3.2%
2023$6,749+1.4%
2022$6,654+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$116,000

To:

Sq Ft960DeedBook 5217, Page 228

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 4155, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1960