Skip to content

65 Devon AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 19, 2016

Property Information

Block103.01
Lot43.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
32%
Improvement Value:$115,800
68%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,441+0.2%
2024$6,431-3.2%
2023$6,640+1.4%
2022$6,546+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft960DeedBook 10573, Page 1595

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 7044, Page 1215

Property Sale

Sale
$62,900
DeedBook 4172, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1960