Skip to content

32 N Bellmawr AveBellmawr, NJ 08031

Built 1953

Last Sale Price
$800
Last Sale Date
Jul 9, 2054

Property Information

Block103.02
Lot14.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,500
36%
Improvement Value:$121,000
64%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,167+0.2%
2024$7,156-3.2%
2023$7,389+1.4%
2022$7,284+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$800

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 12796, Page 1659

Property Sale

Sale
$135,570

To:

DeedBook 8957, Page 316

Property Sale

Sale
$800

To:

Property Built

Built

Year Built: 1953