Skip to content

317 Second AvenueBellmawr, NJ 08031

Built 2011

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 13, 2011

Property Information

Block103.02
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
28%
Improvement Value:$150,500
72%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,946+0.2%
2024$7,933-3.2%
2023$8,192+1.4%
2022$8,076+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 9421, Page 1537

Property Built

Built

Year Built: 2011