Skip to content

300 Third AveBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$41,900
Last Sale Date
Jul 31, 1980

Property Information

Block103.02
Lot41.10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,400
35%
Improvement Value:$108,700
65%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,032+0.2%
2024$6,022-3.3%
2023$6,226+1.5%
2022$6,135+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$41,900

To:

Sq Ft988DeedBook 3726, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1959