Skip to content

339 First AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 20, 2061

Property Information

Block103.03
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,600
34%
Improvement Value:$104,000
66%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,960+0.2%
2024$5,951-3.2%
2023$6,145+1.4%
2022$6,058+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10
DeedBook 2448, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1955