Skip to content

335 First AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2006

Property Information

Block103.03
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,600
33%
Improvement Value:$107,000
67%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,074+0.2%
2024$6,064-3.2%
2023$6,262+1.4%
2022$6,173+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5007, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1955