Skip to content

308 Second AveBellmawr, NJ 08031

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2063

Property Information

Block103.03
Lot41.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,600
35%
Improvement Value:$108,400
65%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,278+0.2%
2024$6,268-3.2%
2023$6,472+1.4%
2022$6,381+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft988DeedBook 12835, Page 1612

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 10829, Page 704Recorded2/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1945