Skip to content

320 First AveBellmawr, NJ 08031

Built 1975

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 21, 1997

Property Information

Block103
Lot41.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,279
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
36%
Improvement Value:$113,800
64%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,448+0.2%
2024$6,437-3.3%
2023$6,655+1.5%
2022$6,558+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,279DeedBook 4876, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1975