Skip to content

327 Fifth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block104
Lot3.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
39%
Improvement Value:$94,800
61%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862+0.2%
2024$5,853-3.2%
2023$6,043+1.4%
2022$5,958+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,050DeedBook 12386, Page 1708

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4798, Page 418

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3595, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1950