Skip to content

336 Fifth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Date
Nov 8, 2067

Property Information

Block104
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
33%
Improvement Value:$124,200
67%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,012+0.2%
2024$7,001-3.2%
2023$7,229+1.4%
2022$7,127+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 5231, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1955