Skip to content

429 Fifth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1957

Last Sale Date
Sep 24, 2057

Property Information

Block110
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
32%
Improvement Value:$127,000
68%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+0.2%
2024$7,069-3.2%
2023$7,299+1.4%
2022$7,196+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957