Skip to content

422 Sixth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1994

Last Sale Price
$224,150
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block110
Lot7.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,900
24%
Improvement Value:$161,200
76%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,022+0.2%
2024$8,009-3.2%
2023$8,270+1.4%
2022$8,153+33.9%
Property History

Property Sale

Sale
$224,150

To:

Sq Ft1,254DeedBook 11394, Page 145

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 8895, Page 1042

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5179, Page 842

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4793, Page 68

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4761, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1994