Skip to content

444 Fourth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1947

Last Sale Date
Jun 30, 2069

Property Information

Block114
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
36%
Improvement Value:$100,300
64%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,654+0.2%
2024$5,644-3.3%
2023$5,836+1.5%
2022$5,750+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$74,250

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4895, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1947