Skip to content

424 Second AveBellmawr, NJ 08031

Built 1958

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block118
Lot10.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
31%
Improvement Value:$139,300
69%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,628+0.2%
2024$7,616+0.0%
2023$7,614-1.8%
2022$7,753+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft1,550DeedBook 11883, Page 1191

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 8617, Page 1750

Property Built

Built

Year Built: 1958