Skip to content

420 Second AveBellmawr, NJ 08031

Built 1982

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block118
Lot10.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
33%
Improvement Value:$124,100
67%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,758+0.2%
2024$6,747-3.3%
2023$6,975+1.5%
2022$6,873+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9113, Page 1496

Property Sale

Sale
$12,900
DeedBook 3831, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1982